Що краще: сталеві або чавунні топки? Роль шамота
Чому Чеський виробник камінів ROMOTOP, як і багато інші фірми, які мають світове ім'я на цьому ринку, використовують комбінації натурального шамоту і стали?
Шамотом називається вогнетривка глина, яку обпалюють поки вона не втратить пластичність і не дійде до певної міри спікання. Даний матеріал вже дуже давно застосовується для пічного ремесла. Шамот може без будь-яких проблем витримати температуру до +1200°С і, що дуже важливо, має підвищену стійкість до температурних перепадів. Ще одне з його численних переваг, він може вбирати в себе і довгий період часу утримувати тепло. Коефіцієнт питомої теплоємності даного матеріалу дорівнює 0,84 кДж/(кг*К). Наприклад, у сірого чавуну при тих же умовах коефіцієнт питомої теплоємності 0,54 кДж/(кг*К), а коефіцієнт питомої теплоємності стали 0,465 кДж/(кг*К). Крім теплоємності шамот має ще одну перевагу: після того, як він досягає найвищого показника теплоємності, матеріал починає відбивати тепло, значно збільшуючи цим температуру горіння, а також ефективність спалювання в камері горіння палива. Якщо шамотна блок отримає механічне пошкодження, то його дуже легко можна замінити.
Яка причина використання компанією ROMOTOP стали при виготовлення своєї продукції і чим відрізняється від чавун легованої сталі?
Чавун — це первинний продукт чорної металургії і він виробляється при плавленні залізної руди в електричних і доменних печах. Технологічно виробництво чавуну є недорогим процесом, відрізняючись цим від виробництва сталі. Взявши до уваги те, що температура, при якій плавиться чавун нижче, ніж температура при якій плавиться сталь, а також враховуючи дешеву вартість процесу виробництва чавуну, у чавунних топок набагато більша товщина стінок. Саме з цієї причини, відповідальні виробники при проектуванні конструкцій своїх печей і топок передбачають там подвійні стінки — враховуючи чавунні вставки в якості витратних елементів у разі їх виходу з ладу.
Легована сталь має на багато вище показники теплопровідності і жаростійкості, ніж сірий чавун і може швидше відвести тепло від корпусу опалювального обладнання. Технологія виробництва сталевих корпусів при використанні зварних швів робить повністю герметичній дану конструкцію, що набагато надійніше, ніж складові чавунні конструкції, які просто ущільнені герметиком, потребують періодичної заміни для підтримки герметичності. Пластичость стали дає можливість створювати більш сучасні проекти топок і печей з використанням інноваційних технологічних рішень з метою досягнення найкращих експлуатаційних параметрів і досягнення максимальної ефективності.
Очевидні переваги застосовуваних матеріалів у продукції, яку випускає ROMOTOP:
• за рахунок високої пластичності металу в корпусах зі сталі конструктивні рішення реалізовані більш ефективно;
• шамоту не страшні перепади і він без будь-яких проблем може витримати температуру до +1200°С;
• з-за кращої теплопровідності корпус із сталі на 50% якісніше ніж чавун може відводити тепло;
• запечені шамотні блоки до 38% більше теплоємності матеріалів, якщо порівнювати їх з сірим чавуном або сталлю;
• сталь плавиться при температурі, яка на 20% вище температури, при якій плавиться чавун, тому її жаростійкість теж значно вище;
• шамотна футеровка здатна значно підвищити температуру, при якій буде відбуватися горіння в камері, що позитивно впливає на екологічність і ефективність спалювання палива;
• корпус зі сталі, що має зварні шви, це абсолютно герметична конструкція, чугунні корпусу просто ущільнені герметиком потребують періодичної заміни для підтримки герметичності.
- Вибрати камінну топку для водяної системи опалення (Частина 1)Вибирати камінну топку для водяної системи треба максимально уважно і обережно, адже саме на таку систему припадає більша теплова навантаження і потрібна велика витривалість і опірність до перепаду температур.Повна версія статті